Objavil Buzeti
Komentarji so izklopljeni za Uporabljate stare kurilne naprave? Ste vedeli, da lahko povzročajo pljučnega raka?
NASVETI BUZETI
Uporabljate stare kurilne naprave? Ste vedeli, da lahko povzročajo pljučnega raka?
Onesnažen zrak, ki prispeva k nastanku številnih bolezni in skrajšuje življenjsko dobo, je med najpomembnejšimi okoljskimi problemi, še posebej nevarni pa so delci PM2,5 in PM10. Kaj sploh so ti delci in zakaj so tako nevarni?
Izraz PM izhaja iz angleške kratice za besedno zvezo particulate matter: PM2,5 so manjši, fini delci, ki imajo premer manjši od 2,5 mikrometra (μm), PM10 pa so delci, ki vključujejo tako omenjene fine delce, hkrati pa tudi grobe delce s premerom med 2,5 in 10 mikrometrov.
Povzročajo stres v dihalih
Prav PM delci, ki so le eni izmed onesnaževalcev zraka, imajo najbolj negativen vpliv na zdravje. Delci, večji od 10 μm, se zadržijo v zgornjih dihalnih poteh (nos in obnosne votline), manjši delci pa dosežejo tudi spodnje dihalne poti, delci, manjši od 2,5 μm, pa prodrejo celo v pljučne mešičke.
Dokazano povzročajo pljučnega raka
V dihalih delci sprožijo oksidativni stres in vnetje, večjo odzivnost dihal, kašelj in oteženo dihanje. Delci lahko vstopajo v krvni obtok in organe po telesu, kjer lahko povzročijo vnetje, so nevarnosti delcev opisali na NIJZ. Izpostavljenost povečanim koncentracijam delcev dokazano povzroča pojav pljučnega raka. Pri otrocih dolgotrajna izpostavljenost veča verjetnost za nastanek astme in ostalih alergijskih bolezni, vnetij ušes in grla, ter povzroča upad pljučnih funkcij.
Velikokrat presežena vrednost tudi v Murski Soboti
Na Agenciji RS za okolje (Arso) v hladnem delu leta od 1. oktobra do 31. marca dnevno izdajajo napoved onesnaženosti zunanjega zraka z delci PM10.
Predpisana dnevna mejna vrednost koncentracije delcev PM10 je 50 mikrogramov in je v koledarskem letu lahko presežena 35-krat. Na povišane ravni delcev v zraku vplivajo tudi neugodne vremenske razmere v slabo prevetrenih kotlinah in dolinah celinskega dela države, kjer so pogosti izraziti temperaturni obrati. V takšnih primerih lahko že manjša gostota izpustov povzroči čezmerno onesnaženost zraka.
Stare naprave onesnažujejo zrak in slabo vplivajo na zdravje ljudi
Zrak onesnažujejo tudi zastarele kurilne naprave na les, še posebej, če se v njih kurijo premalo suha drva. Prav tako je kurjenje onesnaženega, lakiranega, barvanega odpadnega lesa, smeti, tekstila ali plastike zelo škodljivo.
S tem namreč povzročamo sproščanje strupenih snovi skozi dimnik, ki jih neposredno vdihavamo vsi, mi sami in naši otroci, opozarjajo na NIJZ.
Odgovorni smo vsi
Za boljši zrak smo odgovorni vsi, država, pa tudi vsak posameznik, ki sam lahko pripomore k manjšemu onesnaženju z odgovornim ravnanjem, kot je uporaba javnega prometa, dobra izolacija stavb, vzdrževane in dobro delujoče peči z dobrim izgorevanjem. Z upoštevanjem navodil za pravilno kurjenje pa ne samo, da prihranimo gorivo, temveč tudi zmanjšamo onesnaževanje zraka.
Toplotne črpalke so naravi prijazna energija
S preklopom na toplotno črpalko ne boste samo izrazito zmanjšali vaših stroškov ogrevanja, ampak boste veliko prispevali tudi k izboljšanju kvalitete zraka.
Premislite …