Upoštevajte nasvete in namige in zmanjšajte svoje stroške ogrevanja.
Pazite na pravo temperaturo prostora
Stroške ogrevanja lahko minimalizirate ne samo z modernim Vaillantovim ogrevalnim sistemom, temveč tudi s pravilnim „odnosom do ogrevanja“.
Zlato pravilo je: vsaka stopinja, kateri se odrečete, privarčuje 6% energije. Izkušnje so pokazale, da je v spalnici za zdravo spanje dovolj 16 stopinj, v dnevni sobi in jedilnici 20 stopinj ter v delovni in otroški sobi 22 stopinj, ki poskrbijo za udobje. Kopalnica s 24 stopinjami bi naj bila najtoplejši prostor v hiši, v kleti pa je 6 stopinj dovolj, da se prepreči zmrzovanje.
Izogibajte se preveliki ohladitvi
Pozimi naj temperatura v nerabljenih prostorih ne pade pod 15 stopinj Celzija, saj se potem porablja toplota iz sosednjih prostorov. Poleg tega lahko zaradi prevelike ohladitve sten pride do škode – na primer zaradi plesni.
Izkoristite možnosti regulatorja ogrevanja
S sistemom reguliranja si temperaturo lahko avtomatično nastavite po izboru. Še posebej za zaposlene se izplača, da preko dneva znižate temperaturo in jo malo pred koncem delovnega časa zopet zvišate. Vrnete se v topel dom in dnevno privarčujete.
Ne blokirajte grelnih teles/radiatorjev
Pri razvrstitvi pohištva imejte v mislih poračun električne energije: če je pred grelna telesa postavljeno pohištvo, ta ne morejo prosto oddajati toplote. Toplota zastaja, kar pa poviša stroške ogrevanja, saj se tako lahko izgubi do 8% toplote. Celo zavese, ki visijo direktno pred grelnimi telesi po nepotrebnem zvišujejo vaše stroške ogrevanja. Prav tako je smiselna dodatna izolacija stene direktno za grelnim telesom, saj v večini primerov poveča energetsko učinkovitost.
Redno vzdržujte kurilno napravo
Letno vzdrževana kurilna naprava deluje učinkoviteje, je bolj gospodarna in ima boljše pogoje za dolgo delovanje, zanesljivost in življenjsko dobo. Pomembno: nikoli sami ne odpravljajte težav, ne izvajajte popravil in vzdrževalnih del. Nestrokovno vzdrževanje ali izpuščanje tega lahko vpliva na varno delovanje naprave.
Po potrebi modernizirajte ogrevanje
Če je vaš ogrevalni sistem že starejši, razmislite o menjavi, kajti moderni ogrevalni sistem je dolgoročno najučinkovitejši način, da znižate stroške: s tem so sicer povezani stroški investicije, vendar dolgoročno nova naprava porabi občutno manj energije. Poleg tega naredite tudi nekaj za okolje.
Ogrevanje s plinom ali oljem: ne nastavite previsoke temperature
Pri centralnem ogrevanju je 60 stopinj ponavadi dovolj, da ogrejete vodo in pobijete klice. Med daljšo odsotnostjo (dopust), pa zalogovnik seveda čisto odklopite.
Preverite, ali vaša okna in vrata tesnijo
ter tako preprečite velike izgube toplote. V kurilni sezoni lahko s prižgano svečo preverite ali topel zrak uhaja ven: pri zaprtem oknu ali vratih opazujte plamen sveče. Če se ta premika, je potrebno preveriti tesnila oken ter vrat in jih po potrebi menjati ali zamenjati okna ali vrata.
Kombinirajte ogrevalno napravo in toplo vodo
Energijsko najučinkovitejša in tudi cenovno najugodnejša je centralna priprava tople vode z modernim ogrevalnim kotlom. Priporočamo, da pri modernizaciji ogrevalne naprave obnovite tudi sistem za pripravo tople vode.
Pri pretočnih grelnikih: nastavite želeno temperaturo
Pri uporabi pretočnega grelca je najučinkoviteje, da tako nastavite temperaturo, da lahko toplo vodo takoj uporabljate, brez da bi morali primešati mrzlo vodo, saj pri tem izgubite veliko vode in temperature.
Uporabljajte varčne vodovodne armature
Privatna gospodinjstva za ogrevanje tople vode – poleg ogrevanja – porabijo večino energije. Zato za zmanjšanje porabe uporabljajte varčne armature in nastavke: npr. varčne glave za tuš, omejevalnike pretoka, ki se namesto sita privijejo na armaturo. Ti vodi primešajo zrak, tako da je vodni curek poln, čeprav se porabi samo polovica vode. Tako lahko porabo zmanjšate do 2/3.
Hitro zračenje
Zračenje z na stežaj odprtimi okni je pozimi priporočljivo (glede varčevanja z energijo) samo, če traja med 4 do 7 minut.
Konstantno prezračevanje z okni na kip samo spomladi in poleti
Z okni na kip naj bi se trajno zračilo samo od maja do septembra. Pozimi se kompletni zrak prostora zamenja v povprečju med 7 do 20 minutami, zato je trajno zračenje nepotrebno. Poleg tega s tem hladite zidove – še posebej okrog okna -, zato se tukaj lahko nabira rosa.
Spletna stran uporablja piškotke. Z uporabo strani se strinjate z njihovo uporabo. VEČ
Domena buzeti.si
ime piškotka / namen / veljavnost PHPSESSID / Piškotek omogoča shranjevanje sej med posameznimi zahtevami znotraj sistema za upravljanje z vsebinami. / Seja _unam / Piškotek služi sledenju aktivnosti in porabljenega časa na spletni strani. / 10 mesecev _ga Piškotek se uporablja za razlikovanje uporabnikov. / 2. leti _gat Piškotek se uporablja za omejevanje števila poizvedb. / 10 min euCookie / Piškotek služi avtomatskemu zaznavanju, da ste piškotke sprejeli ali ne. / 1. leto